Poproszę wkładki na …..

Nie jest to niestety takie proste !

Często przychodzą do mnie klienci i mówią: „czy są jakieś wkładki na haluksy? „albo „wkładki na ostrogi poproszę”. Nie jest mi łatwo odpowiedzieć wprost na takie pytania bo stopy rozpatruję jako całość. Jeden problem w stopie np. koślawość pięty wywołuje kolejne nieprawidłowości. Staram się działać kompleksowo by dać najlepszy efekt terapeutyczny.

Dlatego poniżej przedstawiam najlepsze dostępne wkładki i inne rozwiązania ukierunkowane pod konkretne problemy ze stopami: haluksy, pieczenie, ostrogi piętowe, płaskostopie. Przedstawiam również rodzaje oraz zastosowanie wkładek supinujących. Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zapraszam Państwa do kontaktu ze mną i do odwiedzin w mojej Poradni, wyposażonej w klimatyzację do biura.

Wkładki na haluksy

Haluksy (o których piszę w artykule o bólach stóp i płaskostopiu poprzecznym) związane są nierozerwalnie z płaskostopiem poprzecznym. Podstawowa wkładka na haluksy powinna zawierać zatem pelotę czyli taką górkę w odpowiednim miejscu. Popularna wkładka, która podpiera sklepienie poprzeczne jest pokazana na poniższym zdjęciu:

Wkładki z pelotą na płaskostopie poprzeczne i haluksy

Zaletą tych wkładek jest ich niewielka grubość co umożliwia ich aplikację praktycznie do każdych butów.

Jednakże jeżeli stopy posiadają także koślawe pięty i obniżone sklepienie podłużne warto zastosować wkładkę , która podeprze łuk podłużny i ustabilizuje pięty. Stopa w której zmienimy ułożenie pięty i śródstopia inaczej będzie obciążona w strefie przodostopia. Przykładem wkładek, które działają bardziej kompleksowo mogą być takie wkładki:

wkładki z podparciem sklepienia podłużnego i poprzecznego wkłaki z podparciem sklepienia podłużnego i poprzecznego 2

Z haluksami wiążą się też wszelkiego rodzaju dodatkowe „urządzenia” 😉  które mają na celu zapobieganie nakładaniu się palców na siebie lub naprostowanie koślawego palucha. Są to żelowe ortezy typu kliny i  przekładki, aparaty typu Marcin (szyna Thomsena), taśmy owijane wokół stopy utrzymujące palucha w odpowiednim położeniu oraz skarpety separatory. Wybór tych produktów jest ogromny. Ja zazwyczaj proszę o przymierzenie np. klinów żelowych na stopach, gdyż należy je dobrać zgodnie z geometrią danej stopy , jej potrzebami i zaawansowaniem zmian. Kliny nie mogą być zbyt duże aby wsadzone między I i II palec nie powodowały szkód w obszarze palców III -V. Poza tym każdy z nas ma inną tolerancję na elementy obce w obrębie stopy i czasem ktoś zakładając daną ortezkę od razu czuje, że to nie dla niego. Szkoda zatem wydawać pieniądze na coś co będzie leżeć w szufladzie. Trzeba poszukać alternatywy , która czasem może i jest droższa ale spełni swoje zadanie bez większej przykrości dla Noszącego.

ortezy-dla-stóp-z-haluksami

Wybór jest tu naprawdę bardzo duży (zdjęcie pokazuje tylko niektóre artykuły a wkładki na haluksy to nie jedyne rozwiązanie) i jestem przekonana , że każdy posiadacz haluksów znajdzie coś dla siebie.

Wkładki na ból i pieczenie przodostopia

Częstym problemem przy haluksach i/lub płaskostopiu poprzecznym jest brak warstwy ochronnej pod główkami kości śródstopia. Daje to efekt pieczenia i bólu np. przy długim chodzeniu po twardej nawierzchni lub w butach na obcasach. Takie problemy łagodzimy poprzez wkładki piankowe, żelowe i silikonowe oraz elementy dla ochrony bolącego obszaru. Dają one ochronę , której brakuje czyli amortyzację, odciążenie i miękkość. Korekta i prawidłowe ustawienie stopy jest tu drugoplanowe. Ale są w tej grupie wkładki , w których klienci po prostu wychodzą ze sklepu bo od razu czują komfort i ulgę!

 

Różne wkładki komfortowe

Niektóre z wyżej przedstawionych wkładek zalecane są dla diabetyków, osób pracujących w pozycji stojącej, sportowców np. biegających czy dla stóp obolałych, z ostrogą piętową.

Wkładki na ostrogi piętowe

Tu w roli głównej podpiętki różnego rodzaju. Jeżeli potrafimy zlokalizować punktowo ból na pięcie możemy pokusić się o dobranie podpiętek z otworem. Chodzi o to by obszar bólu znalazł się w obszarze otworu. Wtedy  bolące miejsce „wisi w powietrzu” co powoduje brak ucisku bolącego miejsca pięty i brak bólu. Trzeba tu być jednak ostrożnym bo gdy strefa bólu znajdzie się na granicy otworu uzyskany efekt nie będzie tym oczekiwanym 🙁  Dlatego ja osobiście wierzę w podpiętki żelowe, które są droższe (mam na myśli te z dobrych materiałów ) ale naprawdę poprawiają komfort właściciela chorych pięt.

podpiętki

Wkładki na zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zadaniem wkładek na powyższy problem jest odciążenie pięty oraz zmniejszenie napięcia rozcięgna. Uzyskujemy taki efekt poprzez amortyzującą i miękką w odpowiednich strefach wkładkę oraz podparcie sklepienia podłużnego. Poniżej przykładowe wkładki , które są pomocne przy tym schorzeniu.

wkładki na zapalenie rozcięgna

 

Wkładki na płaskostopie podłużne

Pewnie sami Państwo już się domyślacie. Chodzi oczywiście o wkładki podpierające sklepienie podłużne. Były już takie w poprzednich przypadkach. Generalnie chodzi o podparcie sklepienia podłużnego.

Wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne

To dwa w jednym – podparcie sklepienia podłużnego i pelota.

wkładki na poprzeczne i podłużne

Wkładki supinujące

Są to wkładki, które stosujemy przy koślawości pięty. Te wkładki mają za zadanie „odchylać” stopy na zewnątrz. Popularne wśród Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Przykładem takich wkładek są poniżej pokazane wkładki 3/4 szara i pomarańczowa oraz podpiętki skośne. Wszystkie te przykładowe wkładki z wewnętrznej strony są wyższe niż z zewnętrznej.

podpiętki skośne supinacja

 

podpiętki supinacja 2

Jakie zatem wkładki wybrać?

Jak widać funkcje wkładek przenikaja się wzajemnie. Dlatego warto dobrać je ze znajomością tematu w oparciu o diagnostykę i objawy bólowe.  Trzeba na stopy patrzeć całościowo i dobierać wkładki mądrze, biorąc pod uwagę potrzeby stopy oraz możliwości wynikające z rodzaju noszonego obuwia.We wkładkach ortopedycznych ważne są elementy korekcyjne oraz materiały z których zostały wykonane. Chodzi tu nie tylko o jakość i kraj pochodzenia 😉 ale także o ich własności takie jak miękkość, gęstość itp.

Przedstawione powyżej wkładki to wkładki seryjne , w większości profilaktyczne. Przy silnych dolegliwościach mogą być za słabe. Wtedy z pomocą mogą nam przyjść wkładki ortopedyczne seryjne o mocnym działaniu korygującym lub wkładki indywidualne , które projektujemy zgodnie z potrzebami pacjenta. Wkładki indywidualne pozwalają nam na uwzględnienie wszystkich problemów każdej stopy osobno czyli sprawdzają się także w sytuacji gdy jedna stopa jest inna od drugiej.

Nie mogę się powstrzymać przed komentarzem

Wśród wkładek seryjnych moim faworytem są wkładki LangerBiosoft. Mówię to na podstawie praktyki i zadowolenia klientów, którzy pomimo ich wysokiej ceny wracają po kolejne pary. Są wykonane z pianki , która mimo świetnych własności odciążających i amortyzujących koryguje położenie stopy poprzez stosunkowo duże zagłębienie pod piętę oraz solidne podparcie sklepienia podłużnego. Mają też specjalne strefy odciążajace pod piętą i główkami kości śródstopia. Sprawdzają się u osób odczuwających ból związany z płaskostopiem poprzecznym, zapaleniem rozcięgna podeszwowego oraz płaskostopiem podłużnym. Stanowią świetną ochronę podczas uprawiania sportu oraz dla osób po urazach w obrębie stóp. Są też bardzo dobrym produktem dla osób starszych z RZS lub cukrzycą.

Wkładki komfortowe

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie wymieniłam i nie pokazałam tu wszystkich rodzajów wkładek oraz ortez  , które można zastosować dla stóp. Jest tego tak wiele na rynku, że nie sposób o wszystkim pisać.  Uważam , że najrozsądniej jest wykonać diagnostykę stóp i mając na uwadze wszystkie problemy , które odczuwamy i te których jeszcze nie czujemy dobrać najlepszy dla siebie produkt.

Zapraszam zatem do Balansu z siatką ulubionych butów na diagnostykę i dobór wkładek. Uprzedzam , nie jest to krótka wizyta bo trwa ok. 1 h. Czasem podchodzimy do tematu bardzo kreatywnie , rysujemy, wycinamy, wklejamy (np. pelotę do buta). A wszystko po to by nie skupiać sie na bólu stóp podczas tańca lecz na przyjemności płynącej z niego 😉 Zapraszam do kontaktu ze mną!

Rating: 3.1/5. From 15 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.