Za mało, za dużo …. zawsze najlepszy złoty środek. Schorzenia stóp.
Wiemy już, jak powinna wyglądać zdrowa stopa.
Każdy z nas pewnie słyszał o płaskostopiu podłużnym, platfusie czy stopie „żelazko” . Kiedy więc sklepienie podłużne stopy jest obniżone albo go nie ma wcale mówimy o płaskostopiu podłużnym.
Płaskostopie podłużne – przyczyny
Do głównych przyczyn płaskostopia podłużnego zaliczyć należy następujące czynniki: niewydolność aparatu więzadłowo-mięśniowego, brak ruchu, praca stojąca, nieprawidłowe obuwie, nadwaga, niektóre choroby takie jak RZS czy cukrzyca. W stopie płaskiej funkcja amortyzacji wstrząsów jest zaburzona. Skutkiem tego stopa szybko się męczy, pojawia się bolesność w jej obrębie ale także dotyka ona łydek, kolan i bioder. Bolące stopy powodują różne nietypowe postawy, sposoby poruszania się tak by ograniczyć ból. Niestety, to wywołuje kolejne problemy i objawy bolesne w innych obszarach naszego ciała. Chód może stać się nieelastyczny i ciężki.
Stopy płasko-koślawe tu na celownik bierzemy oś pięty względem osi podudzia. Prawidłowo oś piety jest przedłużeniem osi podudzia. Fizjologiczne odchylenie wynosi około 5 stopni. Stopy płasko-koślawe łączą się z koślawością kolan co pogłębia dolegliwości. U dorosłych koślawość pięt może występować wskutek zwichnięć, złamań w stawie skokowym, zwyrodnień, osłabienia wiązadeł i mięśni.
Przeciwieństwem do stóp płaskich są stopy wydrążone. Deformacja ta polega na pogłębieniu wydrążenia stopy w środkowym obszarze czyli pomiędzy piętą a przodostopiem. Cechą charakterystyczną jest wysokie podbicie. Palce w takiej stopie ustawiają się szponiasto a rozcięgno podeszwowe ulega przykurczowi. Następuje bardzo niekorzystny rozkład nacisków na stopie dający z czasem dolegliwości bólowe.
Mamy jeszcze stopy szpotawe, które są odwrotnością do stóp koślawych. W takiej stopie pięta oraz cały brzeg zewnętrzny stopy jest przeciążony. Mięśnie pracują niesymetrycznie co powoduje bolesność całego układu ruchu.
Jak widać złoty środek to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Źle jest gdy stopa jest płaska ale gdy sklepienie podłużne jest za duże mamy stopy wydrążone i też nie jest to korzystne dla nas.
Co robić gdy odczuwamy dyskomfort i widzimy, że nie wszystko z naszymi stopami jest dobrze. ?
Proponuję dokładnie i fachowo zdiagnozować stopy. Określenie problemów oraz rozkładu nacisku na podeszwie stopy w warunkach dynamicznych i statycznych poprzez komputerowe badanie stóp pozwoli prawidłowo wytyczyć sposób postępowania oraz dobór odpowiedniej wkładki ortopedycznej do obuwia. Najczęściej mamy do czynienia z kilkoma problemami . Przy doborze wkładek trzeba też mieć na uwadze wiek , ogólną kondycję danej osoby, dolegliwości i cele.