Cukrzyca a stopy – stopa cukrzycowa
Cukrzyca – to podstępna choroba, która atakuje wiele układów i narządów. Jest spowodowana defektem wydzielania insuliny i/lub odporności tkanek na działanie insuliny z towarzyszącą hiperglikemią.
Stopa cukrzycowa
Ilość chorych rośnie w zastraszającym tempie. Jednym z jej powikłań jest stopa cukrzycowa, która jest najczęstszą przyczyną nieurazowych amputacji kończyn dolnych. Powikłania związane ze stopami mają ogromny, negatywny wpływ związany z jakością życia osoby chorej. Główne zagrożenia to powstanie trudnych do wygojenia owrzodzeń oraz powracających infekcji.
Zespół stopy cukrzycowej to także zagrożenie wystąpieniem neuropatii. najogólniej mówiąc jest to zaburzenie czucia lub całkowity jego zanik. Najwcześniej stwierdza się utratę czucia wibracji i czucia głębokiego. Pacjenci z neuropatią są bardziej narażeni na powstawanie owrzodzeń na stopach , które mogą powstać w wyniku urazu. Ból , którego nie lubimy jest dla nas bardzo ważnym sygnałem. Zdrowa osoba , gdy poczuje ból pochodzący od kamyka w bucie zatrzymuje się i usuwa źródło dyskomfortu. Osoba z neuropatią po prostu nie poczuje ciała obcego w obuwiu, które po jakimś czasie spowoduje ranę na stopie. Inny przykład: zdrowe osoby nie zamoczą stóp w zbyt gorącej wodzie podczas gdy osoba z brakiem czucia po prostu „nie zauważy”, że robi sobie krzywdę.
Osoby chore na cukrzycę maja także uszkodzony proces gojenia się ran. Dlatego tak ważne jest by nie dopuścić do zranienia się stóp, gdyż rana może zamienić się w bolesne owrzodzenie podatne na infekcje.
U wielu osób chorych na cukrzycę występuje wzmożone napięcie mięśnia brzuchatego łydki o nieznanej przyczynie. Powoduje to zwiększony nacisk na łuk stopy oraz przodostopie. Może to prowadzić do powstawania pękających modzeli i w konsekwencji owrzodzeń oraz neuropatycznych zmian zwyrodnieniowych (zniekształcenia typu „fotel na biegunach” ).
Warto zatem w szczególny sposób dbać o stopę cukrzycową i zapobiegać powstawaniu owrzodzeń.
Co robić gdy stopa cukrzycowa jest naszym problemem?
Stopa cukrzycowa to bardzo trudna i uciążliwa dolegliwość. Wymaga często konsultacji i leczenia u wielu specjalistów jednocześnie. Poniżej kilka wskazówek jak leczyć stopę cukrzycową:
Przykazania dla diabetyków:
1. Codzienna pielęgnacja paznokci i skóry stóp – należy nawilżać i natłuszczać skórę by nie doprowadzić do jej pękania. Optymalnie jest być w stałym kontakcie z podologiem – osobą zajmującą się profesjonalną , medyczną pielęgnacją stóp.
2. Systematyczna kontrola poziomu cukru.
3. Odpowiednie obuwie na stopach.
Stopa pozbawiona czucia w źle dopasowanym obuwiu to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania owrzodzeń cukrzycowych. Optymalne obuwie posiada większy wymiar grzbietowo-podeszwowy tak by móc umieścić w niej dodatkowo odpowiednią wkładkę. Wkładki ortopedyczne stanowią główny sposób leczenia zachowawczego stopy cukrzycowej. Mają one na celu zmniejszenie nacisku na podeszwę.
Ważne:
- kupować obuwie dedykowane dla osób chorych na cukrzycę
- obuwie wewnątrz ma być całkiem gładkie tzn. bez zgrubień, ostrych szwów itp
4. Nigdy nie wolno chodzić na bosaka.
5. Skarpety dla diabetyków- zawsze bezszwowe.
6. Po zdjęciu butów należy zawsze sprawdzić stopy czy nie pojawiły się zaczerwienienia i obtarcia.
7. Przed każdym włożeniem obuwia trzeba sprawdzić czy nie ma w nim kamieni itp.
Wkładki ortopedyczne dla diabetyków
A wiec szerokie, miękkie wygodne buty i odpowiednie wkładki. To podstawa w profilaktyce stóp u osób z cukrzycą. Wkładki powinny być miękkie i „mięsiste” aby maksymalnie odciążyć stopy. Takie wkładki muszą jednak być dość grube i tu może się pojawić problem techniczny ze zmieszczeniem w obuwiu wkładki i stopy. Nie możemy doprowadzić do ściskania stóp podczas chodzenia dlatego tak ważne jest aby mieć na uwadze dobór kompletu: buty plus wkładki.
Istnieją na rynku wkładki seryjne, które z powodzeniem możemy zastosować w obuwiu sportowym i codziennym wskazane przy cukrzycy. Mam tu na myśli wkładki typu:
Najlepiej jednak wykonać:
1. Komputerowe badanie stóp po którym będziemy widzieć miejsca przeciążone na stopach. Są to miejsca potencjalnie zagrożone powstawaniem modzeli, które mogą z czasem pękać co może doprowadzić do powstania owrzodzeń.
2. Znając miejsca zagrożone dobieramy odpowiednie wkładki indywidualne, które zadbają by miejsca te zostały odciążone i zabezpieczone.
Pozdrawiam wszystkich Diabetyków i w razie potrzeby zapraszam na konsultację i badania do mojego gabinetu. Potrzebujesz porady – po prostu zadzwoń do mnie lub przyjedź do poradni.