Indywidualne, indywidualizowane, seryjne ?

Chciałabym dziś wyjaśnić pewne kwestie dotyczące coraz szerszej oferty na rynku w zakresie wkładek do butów.

Wkładki możemy podzielić na :

  1. Wkładki seryjne
  2. Wkładki indywidualizowane
  3. Wkładki indywidualne

Wkładki ortopedyczne seryjne – są to wkładki wykonane maszynowo, produkcja seryjna. Obie wkładki prawa i lewa są takie same. Położenie elementów typu pelota, podparcie sklepienia podłużnego itd są oparte  o dane statystyczne co do geometrii stopy w danym rozmiarze. Podzielić je możemy na wkładki profilaktyczne i ortopedyczne. Profilaktyczne wkładki zazwyczaj są delikatniejsze w swym działaniu i odpowiednie dla większości stóp. Wkładki ortopedyczne, moim zdaniem, podczas doboru wymagają już pewnej wiedzy i znajomości problemów danej stopy, gdyż są one zazwyczaj wkładkami „wyraźniejszymi”, ich elementy korekcyjne wpływają na stopę i postawę osoby ich używającej. Wkładki ortopedyczne mogą supinować, stabilizować , pronować (to dość rzadko spotykamy we wkładkach seryjnych), podpierać itd.

Wkładki profilaktyczne Kaps Carmen wkładki profilaktyczne seryjne kaps master Kaps Anatomix Balans

Wkładki ortopedyczne Medo memopure korkwkładki ortopedyczne BioSoftplus

 

 

Wkładki ortopedyczne indywidualizowane – są to wkładki , które są czymś pośrednim pomiędzy wkładkami seryjnymi i indywidualnymi. Zazwyczaj jest baza wkładki mająca stabilizację (zagłębienie) pięty, podparcie sklepienia podłużnego. Oczywiście są różne takie bazy , z różnych materiałów, sztywniejsze, miękkie, pokryte tkaniną o różnych właściwościach. Zależy od funkcji wkładki. Dla sportowca będzie wskazana inna baza, dla osoby starszej , której stopy posiadają bolesne modzele baza powinna być inna. Do odpowiednio dobranej uformowanej bazy w zależności od indywidualnych potrzeb możemy dodać małą lub dużą pelotę, supinację lub pronację pięty, podparcie pod I głową kości śródstopia. Wykonuje się to często korzystając z gotowych elementów korekcyjnych przyklejanych taśmą dwustronną. Czasami możemy podnieść lub obniżyć podparcie sklepienia podłużnego – gdy materiały bazowe są plastyczne po podgrzaniu. Jednakże baza takiej wkładki oparta jest na statystyce co do geometrii stóp zaś indywidualne są korekty wskazane w konkretnym przypadku. Ich częstą wadą jest duża grubość i co za tym idzie problem w aplikacji w obuwiu.

wkładki ortopedyczne langer 01 wkładki ortopedyczne langer 02 langer (2)

 

Wkładki ortopedyczne indywidualne – są to wkładki, które od podstaw projektowane są dla konkretnych stóp. W metodzie , którą wybrałam dla potrzeb tworzenia indywidualnych wkładek ortopedycznych wkładki wykonywane są pod stopą pacjenta tak więc nie ma tu w zasadzie mowy o statystycznym podejściu . Wysokość i wymiary sklepienia podłużnego, jego umiejscowienie są idealnie dopasowane do stopy. Materiały z których tworzymy wkładki wybieramy w zależności od przeznaczenia, noszonego obuwia, funkcji do spełnienia. Wkładki te mogą być cienkie , grubsze, amortyzujące, odciążające, sportowe, dla biegaczy, dla narciarzy itd.  Idealnie sprawdzają się w przypadku dużych różnic stóp lewej i prawej czy nietypowych problemach ze stopami. Są niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem ale też najdroższym.

więcej o wkładkach indywidualnych

wkładki ortopedtyczne indywidualne Britt

wkładki ortopedtyczne indywidualne Britt dessus

wkladki ortopedyczne indywidualne dynamiczne

Dla kogo wkładki?

Lista jest długa – w zasadzie uznając, że profilaktyka jest najlepsza to wkładki  powinien nosić prawie każdy. Oczywiście nie wszyscy muszą nosić wkładki ortopedyczne i do tego koniecznie indywidualne. Ale jeżeli mamy osoby aktywne sportowo to warto zainwestować w te indywidualne aby zabezpieczyć się przed kontuzjami, które mogą na długo wykluczyć z uprawiania sportu. Nadpronacja wcześniej czy później odbije się na zdrowiu kończyny czy to w postaci zapalenia rozcięgna podeszwowego czy bólu kolana.  Osoby starsze , które na co dzień borykają się z modzelami i bólem stóp powinny zainstalować sobie odciążające , najlepiej indywidualne , komfortowe wkładki. W takim przypadku mniejszy nacisk stawiamy na korektę większy na komfort. Osoby z nadwagą niestety dość często mają problemy ze stopami wskutek ich przeciążenia a jak jeszcze pracują w pozycji stojącej ból stóp gwarantowany.  Osoby chore na cukrzycę bezwzględnie powinny myśleć o wkładkach odciążeniowych aby nie doprowadzić do powikłań takich jak niegojące się rany wskutek pękniętego modzela. Jak się tak zastanowić to prawie każdy powinien pomyśleć o odpowiednich wkładkach ale też zdrowych, wygodnych butach . Buty to również element profilaktyki. !

 

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.