Wkładki supinujące dla dzieci

Z wielu przesłanek, rozmów telefonicznych itp wnoszę, że Rodzice czują się zagubieni w gąszczu dziwnych sformułowań , które serwują im specjaliści. Spróbuję zatem wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.

Najczęściej spotykanym problemem u dzieci jest koślawość stóp. Nawiasem mówiąc bardzo często przychodzą do mnie zatroskani Rodzice, którzy mówią mi, że byli u lekarza i że dziecko ma płaskostopie. Tymczasem zrobienie tak prostego badania jakim jest odbitka stóp w tuszu pokazuje, że stopy nie są płaskie. Wyglądają tak tylko pozornie , gdy patrzymy na nie z góry. Przyczyną tego „złudzenia” jest właśnie koślawość stóp.

Na czym polega koślawość wspominałam we wcześniejszych wpisach.

prawidłowe ułożenie stopy względem golenii

Zaaplikowana wkładka ortopedyczna, dla takich stóp dziecka powinna ustawić stopę w prawidłowej pozycji poprzez SUPINACJĘ pięty czyli jej odchylenie na zewnątrz. Wszelkiego rodzaju wkładki, których działanie jest właśnie takie to wkładki supinujące.

Generalnie spotykamy dwa rodzaje wkładek ortopedycznych supinujących tego typu:

typ 1 –  wkładka supinująca działająca tylko na piętę (tyłostęp). Jest to klin, rodzaj podpiętka skośnego, który wkładamy wyższą częścią pod wewnętrzny obszar pięty i tym samym odchylamy ją na zewnątrz. Zaletą tych wkładek jest brak ingerencji w sklepienie podłużne stopy dziecka, działanie stymulujące i nie rozleniwiające stopy. Warunkiem aby zastosowanie tej wkładki miało sens jest posiadanie obuwia z usztywnionym zapiętkiem, które ograniczy piętę dziecka i nie pozwoli na swobodne przesuwanie się pięty w stronę cholewki zewnętrznej buta.

typ 2 – wkładka supinująca, która oprócz skośnej pięty podpiera także sklepienie podłużne stopy. Jest to wkładka głównie dla stóp płasko-koślawych z koślawością kolan. Zazwyczaj pięta w takiej wkładce leży w lekkim zagłębieniu co bardzo dobrze dodatkowo stabilizuje pięty i całą stopę. Taka wkładka zajmuje więcej miejsca w obuwiu, ale też toleruje troszke słabsze obuwie.

wkładki supinujące

W mojej praktyce zauważyłam także , że w niektórych przypadkach bardzo fajnie sprawdzaja sie wkładki ortopedyczne, które przede wszystkim stabilizują piętę czyli posiadają takie zagłębienie (miseczkę) pod pięty. Wszystko zależy od stóp, ich stopnia deformacji, ruchomości, plastyczności. Dlatego warto po prostu przymierzyć takie wkładki przed ich zakupem aby sprawdzić czy i w jakim stopniu działają na stopy dziecka.

wkładki stabilizujące pięty widok z tyłu

wkładki stabilizujące pięty

wkładki stabilizujące pięty widok z góry

Istnieje też pojęcie wkładek korytkowych. Głównie stosuje się je dla dzieci, gdy koślawość pojawia się na poziomie kości łódkowatej (optycznie przesunięcie stawu skokowego do środka) a stopa jest plastyczna i łatwa do zmodyfikowania. Wkładka korytkowa stabilizuje i supinuje stopę zarówno poprzez zagłębienie pod piętą, skośne wypracowanie pod piętą, jak i podwyższony kołnierz oraz podparcie sklepienia podłużnego. Czasem taka wkładka ortopedyczna wydaje się być niezbędna.

wkładki ortopedyczne medo memopur typu korytkowego dla dzieci i młodzieży

przykładowa wkładka korytkowa seryjna

Wkładki ortopedyczne dla dzieci – metoda termoformowania pod stopą pacjenta

przykładowe wkładki termoplastyczneOczywiście odrębną grupę stanowią wkładki ortopedyczne indywidualne, które zastosowane uwzględniają problemy każdej stopy osobno. Dość często jedna ze stóp jest o wiele bardziej skoślawiona niż druga. Widać to wzrokowo ale ma to także przełożenie na obciążenie prawej i lewej stopy widoczne podczas badania tensometrycznego na macie. Któraś ze stron jest zazwyczaj bardziej obciążona. Zakładając, że nie mamy do czynienia z głębszym problemem typu krótsza kończyna jest to efekt asymetrii powstały właśnie przez nierównomierny stopień koślawości w obu kończynach. Dobrze dobrane wkładki niwelują efekt przeciążenia jednej ze stron ciała dzięki czemu znacząco obniżymy ryzyko skrzywienia kręgosłupa u intensywnie rosnącego dziecka.

wkładki ortopedyczne dla dzieci

Podsumowując. Zarówno wkładki ortopedyczne supinujące i supinujące korytkowe przeciwdziałają rozwojowi koślawości stóp oraz ich następstwom.

Jeżeli istnieje podejrzenie, że stopy dziecka rozwijają się nieprawidłowo, zawsze należy odpowiednio wcześnie skonsultować swoje obawy i przeciwdziałać. Ponieważ profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić komputerowe badanie stóp, które pozwoli wychwycić ewentualne wady i stopień ich zaawansowania. Dzięki profesjonalnemu badaniu można również dobrać dla dziecka odpowiednie wkładki jeżeli są konieczne.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.