Podstępne „POPRZECZNE”

Płaskostopie poprzeczne – spotykane bardzo często, choć nie widać go na „pierwszy rzut oka”. Mówimy o nim , gdy II i III główki kości śródstopia są obniżone i nasze subtelne sklepienie poprzeczne po prostu przestało istnieć.

płaskostopie poprzeczne 02płaskostopie poprzeczne 03
Charakterystycznymi objawami zewnetrznymi są modzele tworzące się głównie pod II i III główką kości śródstopia na stronie podeszwowej stopy.
Modzele – to nadmiernie zrogowaciały naskórek o charakterze rozległym . Inaczej mówiąc niepunktowy obszar twardej skóry , który powstaje wskótek nadmiernego jej obciążenia . Zazwyczaj wraz z powstawaniem modzeli następuje atrofia czyli zanik tkanek tłuszczowych podeszwy stopy. Wszystko to powoduje, że nasze struktury kostne przodostopia a szczególnie główki kości śródstopia nie mają warstwy ochronnej podczas uderzania stopami o podłoże czyli podczas chodzenia. To może boleć i to bardzo.

modzele

Co jeszcze wiąże się z płaskostopiem poprzecznym? W zasadzie większość problemów ze stopami (zwłaszcza u Pań) wywodzi sie właśnie z tego rodzaju deformacji.

Powiązane  dolegliwości to : deformacje palców, haluksy, metatarsalgia no i dolegliwości bólowe takie jak pieczenie czy bardziej punktowy ból w przodostopiu podczas chodzenia zwłaszcza po galeriach handlowych 😉 .

Deformacje palców – wszystkie one bardzo utrudniają życie a szczególnie dobranie butów , które nie będą gniotły zdeformowanych i wystających palców.
1. Palec młoteczkowaty

palec młoteczkowaty

2. Palec młotkowaty

palec młotkowaty

3. Palec szponiasty

palec szponiasty

Wszystkie te deformacje powodują różnego rodzaju problemy. Rozkład nacisków stopy na podłoże jest zaburzony i przeciążeniu mogą ulegać  czubki palców zdeformowanych. Wskutek tego tworzą się odciski i nagniotki. Wystajacy wierzchołek zgiętych palców jest uwierany przez obuwie i tu też pojawiają się problemy skórne. Na początku deformacje te są korektywne czyli nie ma zesztywnień, możemy bezproblemowo palce te wyprostować biernie. Kolejnym etapem jest utrwalenie i usztywnienie deformacji. Starajmy się nie dopuszczać do tego etapu poprzez ćwiczenia stóp i aktywność wszystkich palców.

4. Haluksy- czyli koślawe paluchy – bardzo popularne, niestety 🙁
haluksy

Ta deformacja nie tylko brzydko wygląda. Toczącym sie okresowo  stanom zapalnym I stawu towarzyszy ból. Ponad to jest to początek dalszych problemów,gdyż stopa traci stabilność powodując :

  • wzrost zaawansowania płaskostopia poprzecznego
  • koślawość tyłostepu
  • przykurcze ścięgna Achillesa
  • problemy stawu skokowego z utrzymaniem stabilności

Haluksy to nie jest kara za chodzenie w butach na obcasie. Takie obuwie sprzyja oczywiście rozwojowi płaskostopia poprzecznego i haluksów ale genetyka jest tu raczej wiodącym czynnikiem. Z moich obserwacji wynika, że płaskostopie poprzeczne prowadzi do haluksów ale zazwyczaj nie są one w tak dużym stopniu zaawansowania jak u osób w podobnym wieku z obciążeniem genetycznym. Dlatego warto ukradkiem zerknąć na stopy najbliższych aby mieć świadomość zagrożenia i działać z wyprzedzeniem.

Ale co robić ??? Gdy mamy modzele, obciążenie genetyczne, haluksy???

Są na to odpowiedzi , jest ich dużo dlatego o tym w następnym wpisie. Zasada jest jedna: im wcześniej zainteresujemy się tematem i zaczniemy działać tym mniejsze problemy nas czekają. Przecież większość z nas marzy o pięknej emeryturze w czasie której mamy wreszcie czas na wypady w góry, jazdę na rowerze czy inną ulubioną aktywność. Szkoda by było zmarnować ten czas z powodu bolących stóp. Więcej o sposobach na złagodzenie skutków płaskostopia i innych problemów ze stopami znajdą Państwo tutaj.

Rating: 3.5/5. From 42 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.