Za wygodne buty oddam majątek …

Podczas wizyt pacjentów zawsze pojawia się problem butów. Frustracja to chyba najlepsze określenie tego co czują klientki , które szukają butów dla stóp wrażliwych, bolących , zdeformowanych ale i ładnych i eleganckich. No cóż – powiedzmy sobie szczerze – MUSIMY W TEJ KWESTII PÓJŚĆ NA KOMPROMIS.

Jakie cechy mają buty wygodne, prozdrowotne ?

1. Spody – funkcją zdrowotną podeszwy jest amortyzacja oraz zabezpieczenia stabilności, które dają stopie komfort. A więc wykluczamy płaskie balerinki z cieniutką podeszwą oraz szpilki. Te pierwsze nie dają amortyzacji te drugie poza licznymi ujemnymi skutkami nie dają także pewnego , stabilnego chodu. Japonki na dłuższą metę też nie są dla nas dobre. Podczas chodzenia musimy przy pomocy naszych palców utrzymywać je na stopie co może doprowadzić do deformacji palców (palce młotkowate itp). Sprężysta , amortyzująca grubsza podeszwa to jest to. Akceptowalna wysokość obcasów ok. 3,5 cm.

2. Wnętrze buta – dobrze jest, gdy mamy zagłębienie pod piętę i podparcie sklepienia podłużnego. Producenci czasami aplikują do butów wkładki, które są bardzo korzystne i wygodne dla stóp. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż zawsze można wtedy wymienić daną wkładkę na inną, bardziej odpowiednią dla danej osoby lub zastąpić ją wkładką indywidualną. Wnętrze buta powinno być wykonane z materiałów , które wchłaniają wilgoć oraz oddychają. Takie wymagania spełniają: skóra oraz tworzywa syntetyczne. Sztuczna skóra – nie da nam takiego komfortu i bezpieczeństwa. Spocona stopa w bucie ze sztucznej skóry może zostać zaatakowana przez infekcje grzybiczne.

3. Tęgość i kształt obuwia – to bardzo ważny parametr. Buty nie powinny ściskać palców ani od góry ani po bokach. W przeciwnym razie pogłębiamy problemy płaskostopia poprzecznego i deformacje palców, powodujemy obcieranie ich od góry (tworzą się odciski i nagniotki), urażanie palców jeden o drugi, otarcia. Takie buty wywołują ból i dyskomfort. Czyli szerokie i wysokie przody.

4. Materiały na buty – gdy mamy zdeformowane stopy czyli wystające ku górze i na boki palce i stawy to najlepiej gdy obuwie wykonane jest z materiałów miękkich, elastycznych, takich które nie będą mechanicznie urażać stóp. Można spotkać obuwie skórzane ze wstawkami wykonanymi z rozciągliwych siateczek i tkanin. Są też buty wykonane z rozciągliwych materiałów. Ważne też jest aby materiały te „oddychały” czyli spełniały także funkcje higieniczne.

O czym myślimy przymierzając buty w sklepie (z zamiarem ewentualnego zakupu):

a/ stabilny obcas

b/ dopasowanie , które pozwala nam na swobodne poruszanie palcami i nie daje uczucia ściskania, uwierania czy wrzynania się jakiegoś elementu buta w stopę

c/ wyprofilowanie – nie możemy czuć , że stopa leci nam na boki lub do przodu

d/ czy aby na pewno jest popołudnie? – buty przymierzamy gdy mamy już zmęczone stopy i nogi czyli po całym dniu krzątaniny, łatwiej nam wtedy będzie dobrać odpowiedni rozmiar.

e/ zawsze trzeba przymierzyć oba buty prawy i lewy, gdyż często mamy różnicę między długością lewej i prawej stopy, uwzględniamy zawsze komfort dla maksymalnych wymiarów naszych stóp

f/ jeżeli nosimy wkładki ortopedyczne – koniecznie przymierzajmy buty wraz z tymi wkładkami aby w domu nie okazało się, że z wkładką robi się ciasno w bucie

Innymi słowy – jeżeli założymy obuwie na stopy i czujemy się prawie tak jakbyśmy byli na bosaka to warto zainteresować się ceną tych butów i skąd pozyskać na nie środki ;).

skutki noszenia butów na wysokich obcasach

Wiem, że gdy wyobrazimy sobie but, który spełnia w sposób idealny wszystkie powyższe warunki większość Pań powie, że to są brzydkie buty. Niestety buty zdrowotne i buty piękne to dwa kierunki idące w dwie różne strony. Na szczęście możemy znaleźć buty, które moim zdaniem jako buty do codziennego „biegania” do pracy i na zakupy są wizualnie sympatyczne a przy tym wygodne i zdrowe dla naszych stóp.

Jakie buty zatem wybrać?

Buty , które jako priorytet podczas tworzenia mają być wygodne i zdrowe to obuwie komfortowe. I myślę, że większość z nas na codzienny użytek właśnie takich butów szuka. Ale jeżeli jesteśmy już przy klasyfikacji obuwia zdrowotnego to zdefiniujmy sobie inne kategorie.

Buty ortopedyczne – w moim rozumieniu , jest to kategoria butów, które pełnią ortopedyczną funkcję czyli np. uwzględniają i wyrównują skrót kończyny. Projektant takich butów przede wszystkim uwzględnia ich medyczne zadanie. Dlatego zazwyczaj kojarzą nam się z brzydkim i siermiężnym wyglądem.

Buty zdrowotne – to obuwie, które zapobiega powstawaniu  wad stóp czy ich deformacjom, dba także o to by istniejące problemy stóp nie pogłębiały się użytkownikowi. Często dotyczy to obuwia dla dzieci. Przykładem takich butów są np. buty Aurelka czy Anibut. Te buty zapewniają małym stópkom prawidłowy ich rozwój.

Partnerem serwisu jest: AHS klimatyzatory Daikin Kraków

No i konkluzja na zakończenie wpisu:

Jeżeli raz na jakiś czas sytuacja od nas wymaga założenia butów mniej zdrowych ale za to znacznie wydłużających nasze nogi 😉 nic się nie dzieje. Naszym zadaniem jest dbanie o stopy na codzień aby od święta móc zatańczyć w szałowych szpilkach .

Rating: 2.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.