Pracujmy kompleksowo. Wkładki i ćwiczenia.
Podczas wizyt zawsze namawiam do aktywnego podejścia jak chodzi o nasze stopy. Wkładki – świetny pomysł ale trzeba wesprzeć ich działanie ćwiczeniami.
WięcejPodczas wizyt zawsze namawiam do aktywnego podejścia jak chodzi o nasze stopy. Wkładki – świetny pomysł ale trzeba wesprzeć ich działanie ćwiczeniami.
WięcejW tym wpisie spróbuję odpowiedzieć na często zadawane przez Państwa pytania .
WięcejChciałabym dziś wyjaśnić pewne kwestie dotyczące coraz szerszej oferty na rynku w zakresie wkładek do butów.
Wkładki możemy podzielić na :
Dziś parę słów o roli wkładek w przypadku osób aktywnych czyli tych którzy biegają, chodzą z kijkami, jeżdżą na rolkach, łyżwach i nartach.
Z wielu przesłanek, rozmów telefonicznych itp wnoszę, że Rodzice czują się zagubieni w gąszczu dziwnych sformułowań , które serwują im specjaliści. Spróbuję zatem wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.
W naszej stopie znajduje się 26 kości i kosteczek ale kość piętowa jest największą z nich. Pięty są najbardziej obciążaną strefą . Dźwigają ciężar naszego ciała, podczas chodzenia, biegania czy skakania pochłaniają dużą część energii uderzeń o podłoże tym samym chroniąc nasze wyższe struktury i stawy przed wstrząsami. Skoro więc nasze piety są tak intensywnie eksploatowane nic dziwnego, że dość często ulegają różnego rodzaju kontuzjom i schorzeniom. Ból pięt jest bardzo częstym bodźcem do wybrania się do specjalisty (nawet gdy unikamy lekarzy jak ognia).
WięcejPodczas wizyt pacjentów zawsze pojawia się problem butów. Frustracja to chyba najlepsze określenie tego co czują klientki , które szukają butów dla stóp wrażliwych, bolących , zdeformowanych ale i ładnych i eleganckich. No cóż – powiedzmy sobie szczerze – MUSIMY W TEJ KWESTII PÓJŚĆ NA KOMPROMIS.
Cukrzyca – to podstępna choroba, która atakuje wiele układów i narządów. Jest spowodowana defektem wydzielania insuliny i/lub odporności tkanek na działanie insuliny z towarzyszącą hiperglikemią.
WięcejNie jest to niestety takie proste !
Często przychodzą do mnie klienci i mówią: „czy są jakieś wkładki na haluksy? „albo „wkładki na ostrogi poproszę”. Nie jest mi łatwo odpowiedzieć wprost na takie pytania bo stopy rozpatruję jako całość. Jeden problem w stopie np. koślawość pięty wywołuje kolejne nieprawidłowości. Staram się działać kompleksowo by dać najlepszy efekt terapeutyczny.
WięcejPowodów dla których bóle stóp mogą się pojawić jest wiele. Stopy mogą nas boleć na różne sposoby. Mogą boleć punktowo lub piec. Może się to dziać w trakcie chodzenia lub leżenia. Ból możemy odczuwać po wysiłku lub przy konkretnym ustawieniu stóp (ich obciążeniu). Przyczyny dolegliwości mogą być bardzo różne i nie koniecznie związane dokładnie ze stopami.
WięcejPłaskostopie poprzeczne – spotykane bardzo często, choć nie widać go na „pierwszy rzut oka”. Mówimy o nim , gdy II i III główki kości śródstopia są obniżone i nasze subtelne sklepienie poprzeczne po prostu przestało istnieć.
WięcejWiemy już, jak powinna wyglądać zdrowa stopa.
Każdy z nas pewnie słyszał o płaskostopiu podłużnym, platfusie czy stopie „żelazko” . Kiedy więc sklepienie podłużne stopy jest obniżone albo go nie ma wcale mówimy o płaskostopiu podłużnym.
WięcejW trakcie praktyki często spotykam zatroskanych Rodziców, którzy martwią się o swoje dzieciaki i ich „krzywe” nogi i stopy. A tymczasem powodu do zmartwienia nie ma, gdyż na pewnych etapach rozwoju płaskostopie, koślawość czy szpotawość kolan są związane z rozwojem dzieci.
Więcej
Łuk w architekturze to konstrukcja służąca do wzmocnienia ścian zaś w swym sklepieniu przenosi ciężar własny jak i dźwigany. Konstrukcja ta ma swoje podparcia na obu końcach. To tyle z teorii architektury (mam nadzieję, że nie uraziłam architektów swym pobieżnym podejściem do łuków ). Jak się mają te łuki do stóp? Otóż…….
WięcejCzłowiek przez 57% życia jest na nogach. Europejczycy pomiędzy 16 i 34 rokiem życia spędzają dziennie około 8,5 godzin w butach. Tak mówią statystyki. Tak więc zasadne jest szanowanie naszych stóp, zabezpieczenie ich przed nadmiernym zużyciem tak by całe życie mogły nas nieść bez bólu. Ładne stopy to zdrowe stopy. Zdrowe stopy to aktywność, dobre samopoczucie, energia i radość życia. Możemy robić to co lubimy.
WięcejSerdecznie witam Państwa na moim blogu! Zachęcam wszystkich do śledzenia moich wpisów. Wierzę, że będą one źródłem ważnych, pożytecznych i ciekawych informacji. Ponieważ stopy to moja pasja- wpisy będą własnie dotyczyły naszych dolnych kończyn. A więc zaczynamy 🙂
Więcej